Понеділок, 18.12.2017, 01:10
На землі
Головна Мій профільРеєстрація ВихідВхід
Вітаю Вас, Гість · RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Технологія [0]
Законодавство [16]
Наше опитування
Ви читали проект закону про ринок земель?
Всього відповідей: 14
Форма входу
Статистика
 Матеріали
Головна » Статті » Законодавство

Земельний Кодекс України (Частина 1)

Сторінки: 1  2  3  4  5  6  7  8  9


gerb

Земельний Кодекс України

Розділ I. ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА

Глава 1. Основні положення

Стаття 1. Земля - основне національне багатство

1. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

2. Право власності на землю гарантується.

3. Використання власності на землю не може завдавати шкоди  правам і свободам громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.

Стаття 2. Земельні відносини

1. Земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. 

2. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.

3. Об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї). 

Стаття 3. Регулювання земельних відносин 

1. Земельні відносини регулюються Конституцією України ( 254к/96-ВР ), цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами. 

2. Земельні відносини, що виникають при використанні надр, лісів, вод, а також рослинного і тваринного світу, атмосферного повітря, регулюються цим Кодексом, нормативно-правовими актами про надра, ліси, води, рослинний і тваринний світ, атмосферне повітря, якщо вони не суперечать цьому Кодексу. 

Стаття 4. Земельне законодавство та його завдання 

1. Земельне законодавство включає цей Кодекс, інші нормативно-правові акти у галузі земельних відносин. 

2. Завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель. 

Стаття 5. Принципи земельного законодавства 

Земельне законодавство базується на таких принципах: 

  • поєднання особливостей використання землі як територіального базису, природного ресурсу і основного засобу виробництва;
  • забезпечення рівності права власності на землю громадян, 
  • юридичних осіб, територіальних громад та держави;
  • невтручання держави в здійснення громадянами, юридичними особами та територіальними громадами своїх прав щодо володіння, користування і розпорядження землею, крім випадків, передбачених законом;
  • забезпечення раціонального використання та охорони земель;
  • забезпечення гарантій прав на землю;
  • пріоритету вимог екологічної безпеки.

Глава 2. Повноваження Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування в галузі земельних відносин

Стаття 6. Повноваження Верховної Ради України в галузі земельних відносин 

До повноважень Верховної Ради України в галузі земельних відносин належить: 

  • прийняття законів у галузі регулювання земельних відносин;
  • визначення засад державної політики в галузі використання та охорони земель; 
  • затвердження загальнодержавних програм щодо використання та охорони земель; 
  • встановлення і зміна меж районів і міст; 
  • погодження питань, пов'язаних з вилученням (викупом) особливо цінних земель; 
  • вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до Конституції України ( 254к/96-ВР ). 

Стаття 7. Повноваження Верховної Ради Автономної Республіки Крим у галузі земельних відносин 

До повноважень Верховної Ради Автономної Республіки Крим у  галузі земельних відносин на території республіки належить:

  • розпорядження землями, що знаходяться у спільній власності територіальних громад; 
  • забезпечення реалізації державної політики в галузі використання та охорони земель; 
  • погодження загальнодержавних програм використання та охорони земель, участь у їх реалізації в межах території Автономної Республіки Крим; 
  • затвердження та участь у реалізації республіканських програм використання земель, підвищення родючості ґрунтів, охорони земель;
  • координація діяльності районних і міських (міст республіканського значення) рад у галузі земельних відносин; 
  • координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; 
  • координація здійснення контролю за використанням та охороною земель; 
  • внесення до Верховної Ради України пропозицій щодо встановлення та зміни меж районів, міст; 
  • встановлення і зміна меж сіл, селищ; 
  • вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону. 

Стаття 8. Повноваження обласних рад у галузі земельних відносин 

До повноважень обласних рад у галузі земельних відносин на території області належить: 

  • розпорядження землями, що знаходяться у спільній власності територіальних громад; 
  • забезпечення реалізації державної політики в галузі 
  • використання та охорони земель; 
  • погодження загальнодержавних програм використання та охорони земель, участь у їх реалізації на відповідній території;
  • затвердження та участь у реалізації регіональних програм використання земель, підвищення родючості ґрунтів, охорони земель;
  • координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; 
  • організація землеустрою; 
  • внесення до Верховної Ради України пропозицій щодо встановлення та зміни меж районів, міст; 
  • встановлення та зміна меж сіл, селищ; 
  • вирішення земельних спорів; 
  • вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону. 

Стаття 9. Повноваження Київської і Севастопольської міських рад у галузі земельних відносин 

До повноважень Київської і Севастопольської міських рад у галузі земельних відносин на їх території належить: 

  • розпорядження землями територіальної громади міста; 
  • передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; 
  • надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; 
  • вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності в порядку, передбаченому цим Кодексом; 
  • викуп земельних ділянок для суспільних потреб міста; 
  • припинення права користування земельними ділянками у випадках, передбачених цим Кодексом; 
  • прийняття рішення щодо звільнення самовільно зайнятих земельних ділянок; 
  • підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок із земель державної власності, що проводяться органами виконавчої влади; 
  • встановлення та зміна меж сіл, селищ, районів у містах; 
  • організація землеустрою; 
  • координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; 
  • здійснення контролю за використанням і охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; 
  • обмеження, тимчасова заборона (зупинення) чи припинення використання земельної ділянки громадянами та юридичними особами в разі порушення ними вимог земельного законодавства; 
  • інформування населення щодо надання, вилучення (викупу) земельних ділянок; 
  • внесення у встановленому порядку пропозицій до Верховної Ради України щодо встановлення та зміни меж міст; 
  • вирішення земельних спорів; 
  • вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону. 

Стаття 10. Повноваження районних рад у галузі земельних відносин 

До повноважень районних рад у галузі земельних відносин на території району належить: 

  • розпорядження землями на праві спільної власності відповідних територіальних громад;
  • координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; 
  • забезпечення реалізації державної політики в галузі охорони та використання земель; 
  • організація землеустрою та затвердження землевпорядних проектів; 
  • внесення до Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних рад пропозицій щодо встановлення і зміни меж районів, міст, селищ, сіл; 
  • вирішення земельних спорів;
  • вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону. 

Стаття 11. Повноваження районних у містах рад у галузі земельних відносин 

Повноваження районних у містах рад у галузі земельних відносин визначаються міськими радами. 

Стаття 12. Повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин 

До повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: 

  • розпорядження землями територіальних громад;
  • передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; 
  • надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу;
  • вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу;
  • викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст; 
  • організація землеустрою; 
  • координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; 
  • здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; 
  • обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі
  • порушення ними вимог земельного законодавства; 
  • підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; 
  • встановлення та зміна меж районів у містах з районним поділом; 
  • інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; 
  • внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст; 
  • вирішення земельних спорів; 
  • вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Глава 3. Повноваження органів виконавчої влади в галузі земельних відносин

Стаття 13. Повноваження Кабінету Міністрів України в галузі земельних відносин

До повноважень Кабінету Міністрів України в галузі земельних відносин належить: 

  • розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом; 
  • реалізація державної політики у галузі використання та охорони земель; 
  • викуп земельних ділянок для суспільних потреб у порядку, визначеному законом;
  • координація проведення земельної реформи; 
  • розроблення і забезпечення виконання загальнодержавних програм використання та охорони земель; 
  • організація ведення державного земельного кадастру, державного контролю за використанням і охороною земель та здійснення землеустрою; 
  • встановлення порядку проведення моніторингу земель; 
  • вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону. 

Стаття 14. Повноваження центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів у галузі земельних відносин 

До повноважень центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів у галузі земельних відносин належить: 

  • участь у розробленні та реалізації загальнодержавних і регіональних програм використання та охорони земель; 
  • організація моніторингу земель; 
  • участь у розробці нормативних документів у галузі охорони земель та відтворення родючості ґрунтів; 
  • здійснення державної екологічної експертизи землекористування; 
  • внесення пропозицій щодо формування державної політики в галузі охорони та раціонального використання земель; 
  • здійснення міжнародного співробітництва з питань охорони земель; 
  • вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону. 

Стаття 15. Повноваження центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин 

До повноважень центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин належить: 

  • внесення пропозицій про формування державної політики у галузі земельних відносин і забезпечення її реалізації; 
  • координація робіт з проведення земельної реформи; 
  • участь у розробленні та реалізації загальнодержавних, регіональних програм використання та охорони земель; 
  • ведення державного земельного кадастру, в тому числі державної реєстрації земельних ділянок; 
  • здійснення землеустрою, моніторингу земель і державного контролю за використанням та охороною земель; 
  • здійснення державної експертизи програм і проектів з питань землеустрою, державного земельного кадастру, охорони земель, реформування земельних відносин, а також техніко-економічних обґрунтувань цих програм і проектів; 
  • розроблення економічного і правового механізму регулювання земельних відносин; 
  • участь у розробленні та здійсненні заходів щодо розвитку ринку земель; 
  • здійснення міжнародного співробітництва в галузі земельних відносин; 
  • вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону; 

Стаття 16. Повноваження Ради міністрів Автономної Республіки Крим у галузі земельних відносин

До повноважень Ради міністрів Автономної Республіки Крим у галузі земельних відносин належить: 

  • розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом; 
  • участь у розробленні та забезпеченні виконання загальнодержавних і республіканських програм з питань використання та охорони земель; 
  • координація здійснення землеустрою і державного контролю за використанням та охороною земель; 
  • підготовка висновків щодо надання або вилучення (викупу) земельних ділянок; 
  • викуп земельних ділянок для суспільних потреб у порядку, визначеному законом;
  • здійснення контролю за використанням коштів, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, пов'язаних із вилученням (викупом) земельних ділянок; 
  • вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону. 

Стаття 17. Повноваження місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин 

До повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить: 

  • розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом; 
  • участь у розробленні та забезпеченні виконання загальнодержавних і регіональних (республіканських) програм з питань використання та охорони земель; 
  • координація здійснення землеустрою та державного контролю за використанням та охороною земель; 
  • підготовка висновків щодо надання або вилучення (викупу) земельних ділянок; 
  • викуп земельних ділянок для суспільних потреб у межах, визначених законом;
  • підготовка висновків щодо встановлення та зміни меж сіл, селищ, районів, районів у містах та міст; 
  • здійснення контролю за використанням коштів, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, пов'язаних із вилученням (викупом) земельних ділянок; 
  • координація діяльності державних органів земельних ресурсів; 
  • вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону. 

Стаття 17-1. Повноваження державних органів приватизації у галузі земельних відносин 

Державні органи приватизації здійснюють продаж земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації. 

Розділ II. ЗЕМЛІ УКРАЇНИ

Глава 4. Склад та цільове призначення земель України

Стаття 18. Склад земель 

1. До земель України належать усі землі в межах її території, в тому числі острови та землі, зайняті водними об'єктами, які за основним цільовим призначенням поділяються на категорії. 

2. Категорії земель України мають особливий правовий режим.

3. Україна за межами її території може мати на праві державної власності земельні ділянки, правовий режим яких визначається законодавством відповідної країни. 

Стаття 19. Категорії земель 

1. Землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: 

  • землі сільськогосподарського призначення; 
  • землі житлової та громадської забудови; 
  • землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; 
  • землі оздоровчого призначення; 
  • землі рекреаційного призначення; 
  • землі історико-культурного призначення; 
  • землі лісогосподарського призначення; 
  • землі водного фонду; 
  • землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення. 

2. Земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.

Стаття 20. Встановлення та зміна цільового призначення земель

1. Віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

2. Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення. 

3. Зміна цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України. 

4. Зміна цільового призначення земель, зайнятих лісами, провадиться з урахуванням висновків органів виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища та лісового господарства.

5. Види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою. 

Земельні ділянки сільськогосподарського призначення використовуються їх власниками або користувачами виключно в межах вимог щодо користування землями певного виду використання, встановлених статтями 31, 33-37 цього Кодексу. 

Земельні ділянки, що належать до земель оборони, використовуються виключно згідно із Законом України "Про використання земель оборони" ( 1345-15 ).

Стаття 21. Наслідки порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель 

Порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для: 

  • визнання недійсними рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам;
  • визнання недійсними угод щодо земельних ділянок; 
  • відмови в державній реєстрації земельних ділянок або визнання реєстрації недійсною; 
  • притягнення до відповідальності відповідно до закону громадян та юридичних осіб, винних у порушенні порядку встановлення та зміни цільового призначення земель. 

Глава 5. Землі сільськогосподарського призначення

Стаття 22. Визначення земель сільськогосподарського призначення та порядок їх використання 

1. Землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.

2. До земель сільськогосподарського призначення належать: 
  • сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); 
  • несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель лісогосподарського призначення, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо). 

3. Землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування: 

  • громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва; 
  • сільськогосподарським підприємствам - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; 
  • сільськогосподарським науково-дослідним установам та навчальним закладам, сільським професійно-технічним училищам та загальноосвітнім школам - для дослідних і навчальних цілей, пропаганди передового досвіду ведення сільського господарства; 
  • несільськогосподарським підприємствам, установам та організаціям, релігійним організаціям і об'єднанням громадян - для ведення підсобного сільського господарства; 
  • оптовим ринкам сільськогосподарської продукції - для розміщення власної інфраструктури. 

4. Земельні ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва використовуються відповідно до розроблених та затверджених в установленому порядку проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь і передбачають заходи з охорони земель.

5. Землі сільськогосподарського призначення не можуть передаватись у власність іноземним громадянам, особам без громадянства, іноземним юридичним особам та іноземним державам.

Стаття 23. Пріоритетність земель сільськогосподарського призначення 

1. Землі, придатні для потреб сільського господарства, повинні надаватися насамперед для сільськогосподарського використання. 

2. Визначення земель, придатних для потреб сільського господарства, провадиться на підставі даних державного земельного кадастру. 

3. Для будівництва промислових підприємств, об'єктів житлово-комунального господарства, залізниць і автомобільних шляхів, ліній електропередачі та зв'язку, магістральних трубопроводів, а також для інших потреб, не пов'язаних з веденням сільськогосподарського виробництва, надаються переважно несільськогосподарські угіддя або сільськогосподарські угіддя гіршої якості. 

4. Лінії електропередачі і зв'язку та інші комунікації проводяться головним чином вздовж шляхів, трас тощо. 

Стаття 24. Земельні ділянки державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій 

1. Державним і комунальним сільськогосподарським підприємствам, установам та організаціям надаються земельні ділянки із земель державної і комунальної власності у постійне користування для науково-дослідних, навчальних цілей та ведення товарного сільськогосподарського виробництва. 

2. Державні і комунальні сільськогосподарські підприємства, установи і організації можуть орендувати земельні ділянки, що перебувають у власності громадян та юридичних осіб. 

3. У разі ліквідації державного чи комунального підприємства, установи, організації землі, які перебувають у їх постійному користуванні, за рішенням відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування переводяться до земель запасу або надаються іншим громадянам та юридичним особам для використання за їх цільовим призначенням, а договори оренди земельних ділянок припиняються. 



Сторінки: 1  2  3  4  5  6  7  8  9

Категорія: Законодавство | Додав: nazemli (14.02.2012)
Переглядів: 4196 | Теги: ринок землі, ринок, мораторій на продаж землі, земельний кадастр, Земельний кодекс, ринок земель, земля | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
На землі© 2017
Пошук
Хмаринка
законодавство аграрний сектор крупнотоварне виробництво оптовий ринок сільськогосподарської вартість земель оцінка землі фермерське господарство ціна землі земельна реформа торгівля землею ринок земель Державий земельний кадастр аграрні відносини Мінагрополітики Політика присяжнюк пропозиції про ринок земель державний земельний банк Державний земельний кадастр обговорення земля закон України мораторій на продаж землі проект закону ринок державний акт держкомзем договір оренди земельна ділянка Пай сертифікат на право власності на зе продаж землі. аграрії продаж землі кадастр мораторій проект Земельний кодекс земельний кадастр ринок землі
Друзі сайту

При частковому чи повному копіюванні гіперпосилання на сайт На землі обовязкове.
Карта сайту